2020-11-12 12:55:27

Nagrada COMET za najbolje eTwinning projekte

Nacionalna služba za podršku eTwinningu u listopadu svake godine raspisuje natječaj za dodjelu nagrada COMET za najbolje eTwinning projekte u protekloj školskoj godini.

U okviru programa eTwinning nacionalne konferencije objavljuju se pobjednici kojima se uručuju priznanja i vrijedne nagrade. Nagrade se dodjeljuju u pet kategorija: predškolski odgoj i obrazovanje, niži razredi osnovne škole, viši razredi osnovne škole, gimnazije, strukovne i umjetničke škole.

Za COMET nagradu u Hrvatskoj u finalni je krug zaprimljeno 29 kvalitetnih prijava, od kojih je odabrano 5 najboljih, po jedna iz svake od navedenih kategorija.

U kategoriji viši razredi osnovne škole nagradu je dobila profesorica matematike Anita Šimac iz Osnovne škole Petra Preradovića, Zadar s projektom STEM4Change. Projekt je odradila s osmašima koji su sad već srednjoškolci.

  Poveznica: https://wke.lt/w/s/xB20iS 

Kako smo već izvještavali, u listopadu prošle godine profesorica Anita Šimac započela rad na eTwinning projektu STEM4Change s učenicma tadašnjih 8.b i 8.c razreda. Projekt je bio usmjeren na klimatske promjene s posebnim osvrtom na ciljeve održivog razvoja i obnovljive izvore energije. U suradnji sa školskom knjižnicom  učenici su se preko Skypea sastali sa znanstvenicom iz Finske i sudjelovali u radionici 3D printanja s kolegama iz grčke škole.

Tijekom nastave na daljinu nastavili su s radom te virtualno obilježili Dan planeta Zemlje pri čemu su straživali posljedice pandemije COVID-19 na planet Zemlju uz izložbu svojih fotografija.

U svibnju su uspješno odradili zadnji zajednički sastanak s kolegama iz grčkih i poljskih škola. Na sastanku su sudjelovale  učenice Lucia Zorica, Antonija Perin, Anastasija Repak, Lana Grbin, Romana Ražov i Andrea Kovač. Uz prezentacije i kvizove oprostili su se od još jednog projekta u nadi da su svi naučili nešto vrlo važno u ovo neobično vrijeme.

Više o eTwinning nagradama

Portal www.eTwinning.net namijenjen je međunarodnoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog obrazovanja do srednje škole.

Portal služi nastavnicima i njihovim učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.

Za projekte provedene u prethodnoj školskoj godini u listopadu je dodijeljeno 1008 Nacionalnih oznaka kvalitete, a u studenome proglašeno je 291 dobitnika Europske oznake kvalitete.

Za dodjelu Nacionalne oznake kvalitete (NQL – National Quality Label) bitni su sljedeći uvjeti:

Svi partneri imaju zajedničke ciljeve i dijele isti program provedbe. Projekt je završen ili je u zadnjoj fazi provedbe. Učitelj koji se prijavljuje za QL dao je značajan doprinos projektu. Određeni stupanj suradnje mora biti vidljiv. Rezultati projekta moraju biti vidljivi.

Ako su svi navedeni uvjeti zadovoljeni, NSS može krenuti s evaluacijom prema 5 kriterija:

pedagoške inovacije i kreativnost integracija projekta u kurikulum suradnja partnerskih škola = planiranje, koordinacija i procjena na razini učitelja partnerskih škola  (ocjenjuje se na temelju učestalosti, kontinuiteta, intenziteta i relevantnosti), suradnja među učenicima partnerskih škola (također se ocjenjuje na temelju učestalosti, kontinuiteta, intenziteta i relevantnosti) uporaba IKT-a rezultati, učinak i dokumentiranje

Europsku oznaku kvalitete (European Quality Label - EQL) dodjeljuje Središnja služba za podršku (CSS). Uvjeti:

Projekt su za dodjelu europske oznake kvalitete predložile najmanje dvije nacionalne službe za podršku. Svaka nacionalna služba za podršku predlaže maksimalno 30% projekata prijavljenih za nacionalnu oznaku kvalitete. Najmanje su dva projektna partnera osvojila nacionalnu oznaku kvalitete.

 

 

 


Osnovna škola Petra Preradovića Zadar