2017-03-10 19:17:32

Terenska nastava u Kožinu (9. ožujka)

Kako povezati Geografiju, Biologiju i Hrvatski jezik? Učitelji Andrej Mahmić, Margarita Miletić i Vera Vurdelja učenike su poveli na terensku nastavu Kožinom. Dolazak proljeća bio je vidljiv na svakome koraku. Okruženi zelenilom, mirisom cvijeća, osvježeni laganim povjetarcem i praćeni suncem mogli su započeti jedan malo drugačiji radni dan. Vazdazelene biljke tetiviku, mirtu i tršlju učenici su ubrali za herbarij. Prolazak prirodom i upoznavanje zavičaja uključivalo je upoznavanje ne samo biljnoga, nego i životinjskoga svijeta. U Kožinu se nalaze plahi mladi jeleni koje smo iz prikrajka promatrali. Učenici su pripremili pitanja za učitelje. Zanimale su ih informacije o vjetru, otocima koje vide iz svojega mjesta (Ugljan, Rivanj, Idula, Dugi otok, Molat, Sestrunj), vidljivost mjeseca, oblaci koji plove nad njima...

FotogalerijaTerenska nastava u Kožinu 

Pokušavali su odrediti koja vrsta vjetra puše. Burin i maestral uvijek pušu iz smjera sunca. Burin puše ujutro jer je kopno hladno. Čim se kopno dovoljno ugrije, na njemu se stvori niski tlak pa oko 11 sati počinje puhati maestral. Ukoliko se to ne dogodi, dolazi do promjene vremena (kiša, jugo, bura). Trenutni oblaci koji se vide na nebu su kumulusi. Ako se oni spoje s kišnim oblacima(nimbusima), nastaju kumulonimbusi koji donose nestabilno vrijeme. Početkom ožujka Mjesec je bio u fazi između prve četvrti i uštapa te se mogao jasno vidjeti na nebu u 15 sati. Obzirom da je terenska nastava bila znatno ranije, učenici su dobili zadatak samostalno locirati Mjesec poslije školskih obveza.

Sve naučeno učenici će uobličiti u sastavak te predstaviti na sljedećem satu Hrvatskoga jezika. Najbolji radovi bit će objavljeni na razrednim panoima zajedno s fotografijama kojima je ovjekovječena još jedna terenska nastava u PŠ Kožino.


Osnovna škola Petra Preradovića Zadar